Ecole 42 Nedir?
Ecole 42, dünyanın en iyilerinden olarak tanınan bir kodlama okuludur. Oyunlaştırılmış ve proje tabanlı birbirinden öğrenme yöntemine dayalı yenilikçi ve yıkıcı bir eğitim modeline sahiptir. 2013'te Paris'te kurulan 42, dünya çapında 30'dan fazla şehirde bulunmakta ve 18 yaşın üzerindeki herkese ücretsiz olarak programlama öğrenme fırsatı sunmaktadır. Herhangi bir kod deneyimi olmadan 42'ye katılan birçok öğrenci olmasına rağmen, okulun istihdam edilebilirlik oranı % 100'dür
Birbirinden öğrenme ne anlama geliyor?
Birbirinden öğrenme, öğrenci-öğretmen ilişkisi yerine öğrenciler arasında öğrenmeye dayalı bir modeldir. 42 İstanbul'da öğrenciler birbirlerine öğretir, öğrenir ve değerlendirir. Bu yöntem eleştirel düşünme, takım çalışması ve iletişim becerilerini geliştirir.
Oyunlaştırılmış program olarak tanımlanan nedir?
42’de program içi ilerleme, sanki bir oyunmuş gibi puanlar alınarak gerçekleşir. Bu puanlarla seviye atlar, yeni projelerin ve öğrenme yollarının kilidini açarsınız. Seviyeniz, program boyunca ne kadar ilerlediğinizi tanımlar, bu nedenle ne kadar çok puan kazanırsanız o kadar ileri gidersiniz. 9. seviyeden sonra, ilk stajınıza kaydolursunuz. 20. seviyeden sonra son stajına katılarak 21. seviye projesi ile öğretim programını tamamlarsınız.
42’de neden eğitmen bulunmaz?
42’nin programı birbirinden öğrenme modeline dayalıdır. Bu nedenle tüm öğrenciler birlikte çalışır, birbirlerine öğretir ve birbirlerinden öğrenir. Böylece 42 İstanbul'da hem öğretmen hem de öğrenci olacaksınız. Ayrıca müfredatınıza rehberlik etmenize yardımcı olacak ve okulun sorunsuz çalışmasını sağlayan bir pedagojik ekip de size yardımcı olacaktır.
Projelerimi kim değerlendiriyor?
Projeleriniz, sistem değerlendirmesinden önce 42 pedagojik ekip tarafından önceden tanımlanan düzeltme kriterlerine göre diğer öğrenciler tarafından değerlendirilir. Siz de diğer öğrencilerin projelerini değerlendirmelisiniz, bu nedenle yeterince vakit ayırmalısınız.
Program nasıl yapılandırıldı?
42 İstanbul programı 4 aşamaya ayrılmıştır: Giriş- İlk projeni geliştirerek programlamanın temellerini öğrenirsiniz. Bu süreç birkaç ay veya bir yıldan fazla sürebilir. Ortalama olarak, öğrenciler 8 ayda tamamlamaktadırlar. İlk Staj- edindiğiniz bilgileri 4 ila 6 ay süren bir stajla gerçek dünyada uygulamaya başlarsınız. Master- Daha özel projelerde ve daha büyük ekiplerle bilginizi keşfeder ve derinleştirirsiniz. Ortalama süre yaklaşık 1,5 yıldır, ancak yine de bu süreyi belirleyen sizsiniz. Son Staj- En az 6 ay süren bir staj yaparsınız.
42’de ne öğreneceğim?
Temel programlama kavramlarını ve C dilinin temellerini öğrenerek başlarsınız. Gelişirken, UNIX, grafik programlama ve web programlamaya girmeye başlayacaksınız. Bundan sonra, müfredat çeşitli alanlarda daha derinlemesine bilgi içeren projelerden oluşur: Nesne Yönelimli Programlama, Mobil, İşlevsel Programlama, Web Güvenliği, Tersine Mühendislik, Kötü Amaçlı Kod, Çekirdek Programlama, Ağ Programlama, Yapay Zeka, 3D gibi alanlar. İlgi alanlarınıza göre çok sayıda proje ve farklı yollar arasında seçim yapmakta özgür olduğunuz için her öğrencinin deneyimi benzersizdir.
Programı tamamlamak ne kadar sürer?
42 İstanbul'da her öğrencinin kendi hızında öğrenme özgürlüğü ve sorumluluğu vardır, bu nedenle eğitiminizi tamamlamak için belirli bir süre yoktur. 42'de öğrencilerin programı tamamlaması ortalama olarak 3,5 yıl sürmektedir. Bazıları 2 yıldan az bir sürede, bazıları ise 5 yıldan daha uzun bir sürede bitirir. Tüm bu vakalar başarılıdır; amaç yarışı kazanmak değil öğrenmektir.
Programa biraz ara verip daha sonra devam edebilir miyim?
Önerilmese de rotanızı istediğiniz zaman dondurabilirsiniz. 42 İstanbul zaman ve özveri gerektirir, ancak bazen öngörülemeyen olaylar ortaya çıkar ve ara vermenize neden olur. Bu gibi durumlarda, en iyisi 42 İstanbul ekibiyle konuşmak ve programı dondurup mümkün olan en kısa sürede tekrar devam edebilmektir.
Kayıt işlemini tamamladıktan sonra onay e-postası tarafıma ulaşmadı, ne yapmalıyım?
Oturum açma ekranında alt kısımda bulunan linklerden “Onay talimatlarını almadınız mı?” seçeneğine tıklayıp e-posta adresinizi tekrar gönderim sağlayabilirsiniz. *Başvuru süreci ile ilgili sistem tarafından iletilecek olan postaların ulaşabilmesi için gmail adresiniz ile kayıt olmanız gerekmektedir.
Kişisel bilgilerimi doldururken hata yaptım, nasıl değiştirebilirim?
Panelinizde sağ üst köşede bulunan e-posta adresinize tıklayınız. Açılan sekmede “Bir problemim var” seçeneğini seçiniz. Ardından açılan sayfada “Bir sorun oluştur” seçeneğine tıklayınız. Bu form aracılığıyla değiştirmek istediğiniz bilgileri ekibimize iletebilirsiniz.
Oyunları görüntülemekte çeşitli sorunlar yaşıyorum, ne yapmalıyım?
Sınav açıklamalarında da belirttiğimiz gibi oyunlara mobilden veya tabletten girilmesini önermiyoruz. Javascript yüklü bir bilgisayardan giriş yapmalısınız. Ayrıca farklı bir tarayıcı kullanarak da tekrar deneyebilirsiniz. Sorununuz devam ederse lütfen bize kontrol panelinizden bildiriniz.
Oyunda bir aşamayı geçemiyorum, ne yapmalıyım?
Online testler okulumuzun eleme aşamalarından biridir. İki oyunu da başarıyla geçenler bir sonraki adıma ilerleyebilmektedir. Tüm sorularımız eğitim modeli içerisinde kanıtlanmış ve cevabı mümkün olan sorulardır. İstenen süre içerisinde mümkün olduğunca soruya yanıt vermeye çalışınız. Ardından sonuçlarınız için bizden e-posta bekleyiniz.
Tüm oyunları tamamladım sonuçlar ne zaman tarafıma bildirilecek?
Test sonuçlarınız 48 saat içerisinde e-posta aracılığıyla sizinle paylaşılacaktır.
Oyunları tamamladım, 48 saat geçti henüz tarafıma sonuçlar iletilmedi, ne yapabilirim?
Kullanıcı girişi yaparak profilinizi açtığınızda karşınıza çıkan sayfada ‘sorun bildir’ seçeneğiyle ekibimize iletebilirsiniz. En kısa sürede inceleyip sonucunuzun mail olarak paylaşılmasını sağlayacağız.
Oyunlar aşamasını başarıyla geçtim, tanışma toplantısı için gönderilen davet mailinde uygun toplantı günü yok ne yapabilirim?
Yeni toplantılar kontenjanlar dahilinde açılacaktır. Bekleme listesine dahil olabilir ve kısa süre içerisinde açılan yeni kontenjanlara tercih yapabilirsiniz.
Tanışma toplantısı (Check-in) yüz yüze mi yapılacak?
Test aşamasını başarıyla tamamlayıp tanışma toplantımıza katılmaya hak kazanan adaylarımız kendilerine gönderilen e-posta aracılığıyla bilgilendirilecektir. Kontenjanlar dahilinde farklı gruplar şeklinde yapılacak toplantımız yüz yüze olarak İstanbul kampüsümüzde gerçekleşecektir. Adayın tanışma toplantısına asil listede olması durumunda bir kere katılması yeterlidir.
Havuz eğitimi nerede yapılacak?
42 İstanbul kampüsümüzde başlatılacak olan tüm eğitimlerimiz yüz yüze olarak gerçekleştirilecektir. Havuz eğitimi de yüz yüze yapılacak olup fiziki katılım gerektirecektir.
Havuz eğitiminde süreç nasıl devam ediyor?
Okulumuzun ana eğitim müfredatına başlamadan önce geçmeniz gereken iki online test ve 4 haftalık havuz (piscine) eğitimi aşaması var. Havuz eğitimi, 42 eğitim modeline uygun olup olmadığınıza karar verebileceğiniz bir aşamadır. 4 haftalık süreci başarıyla tamamlar ve daha fazlasını da yapmaya istekli olursanız okulumuzun ana eğitimine katılmaya hak kazanırsınız
Yüz yüze eğitim süresince kampüste konaklama imkânı bulunuyor mu?
Şu an için 42 İstanbul kampüsümüzde konaklama imkânı bulunmamaktadır. Fakat gelen talepler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Programı tamamladığımda tarafımıza belge verilecek mi?
42 İstanbul programını başarıyla tamamladığınızda uluslararası geçerliliği olan bir sertifika almaya hak kazanacaksınız.
Online testi geçtim, ancak puanımdan memnun kalmadım. Yeni bir kullanıcı oluşturup yeniden teste girebilir miyim?
Hayır. Sistemde bir kullanıcıya ait birden fazla aktif hesap bulunması halinde ilgili kullanıcının tüm başvuruları geçersiz sayılacaktır.
Yabancı öğrenci eğitim süreçleri nedir? Herhangi bir kota mevcut mudur?
Kampüsümüzdeki yabancı öğrenci başvuruları kontenjan ile sınırlıdır.